Naar hoofd inhoud Naar navigatie
Plitvice Meren, Kroatië
Kroatië

Plitvice Meren bezoeken: tickets, routes en alles wat je moet weten

Ga je de Plitvice Meren bezoeken? Bereid je voor op een prachtig natuurwonder! In dit nationale park wandel je over houten vlonders langs helderblauwe meren, groene bossen en tientallen watervallen. Het park staat sinds 1979 op de werelderfgoedlijst van UNESCO en trekt duizenden bezoekers per jaar. Mijn verwachtingen waren dan enorm en werden eigenlijk in een mum van tijd al overstegen. De gigantische watervallen en de hemelsblauwe meren zijn absoluut fantastisch om te zien.

Reserveer je entreeticketsDeze link opent in een nieuw tabblad vooraf via GetYourGuide
→ Hoteltips in het park: Hotel BellevueDeze link opent in een nieuw tabblad, Hotel JezeroDeze link opent in een nieuw tabblad en Hotel PlitviceDeze link opent in een nieuw tabblad
Boek een dagtour vanuit Split, Zadar of ZagrebDeze link opent in een nieuw tabblad wanneer je maar weinig tijd hebt

De Plitvice Meren in Kroatië in het kort

De Plitvice Meren hebben een oppervlakte van 296.8 vierkante kilometer en zijn daarmee het grootste nationale park van Kroatië. Het is daarnaast het oudste nationale park van Zuidoost-Europa. Er zijn zestien meren welke zijn verdeeld over de benedenmeren (Donja) en de bovenmeren (Gornja). Ze zijn gemiddeld 46 meter diep en het grootste laaggelegen meer, genaamd Jezero Milanovac, is wel 470 meter lang. Het natuurgeluid op de achtergrond wordt gecreëerd door ongeveer 90 adembenemende watervallen. Een bijzonder geluid. De kans dat je een bruidsjurk spot bij de hoogste waterval van 78 meter is trouwens ook zeker aanwezig, met name de Veliki Slap (de hoogste waterval in Plitvice) is een zeer populaire trouwlocatie.

→ Lees ook: Roadtrip Kroatië: de mooiste reisroute voor 2 weken + tips

Plitvice Meren, Kroatië

Wanneer kan je de Plitvice Meren het beste bezoeken?

Mocht je buiten het hoogseizoen kunnen gaan, doen! Tot onze verbazing waren er geen duizenden bezoekers bij Plitvice, maar waren we op vele paden de enige wandelaars. Op een gegeven moment waren we zelfs bang dat we verkeerd waren gelopen aangezien we al zeker een uur lang geen mensen hadden gezien. In de stromende regen ga je je toch afvragen of er zo direct geen beer voor je neus staat… Maar gelukkig was dat niet het geval en zagen we vooral een prachtig uitzicht vol blauwe meren waar miljoenen visjes in rond zwommen. We kwamen tientallen soorten vogels tegen en op de achtergrond hoorden we een muziekje van diverse watervallen. Echt een absolute aanrader, óók in de regen!

Daarmee wil ik ook maar zeggen, in elk seizoen heeft het park zijn charme. In de winter ligt er sneeuw en zijn de meren bevroren, in de lente staat alles in bloei, in de zomer is alles prachtig groen en in de herfst veranderen de bladeren in een schilderachtig palet van rood, oranje en geel. Juli en augustus zijn de drukste maanden, dus als je de kans hebt, vermijd ze dan. Als je toch in deze periode gaat, plan dan een bezoek vroeg in de ochtend of laat in de middag om de drukte te ontlopen.

→ Handig: Reserveer je entreeticketsDeze link opent in een nieuw tabblad

Hoe kom je bij de Plitvice Meren?

Veel reizigers bezoeken de meren tijdens een rondreis door Kroatië. Je kan dan op een mooie plek in de omgeving overnachten in een hotel, B&B of op een camping. Liever op een plek verblijven tijdens je vakantie? Bezoek de meren dan als dagtrip, dat kan bijvoorbeeld vanuit Split, Zagreb en Zadar. Houd wel rekening met een lange dag vanwege de reistijd.

→ Handig: Huur een auto in SplitDeze link opent in een nieuw tabblad

Met het openbaar vervoer naar Plitvice

Er rijdt geen trein naar het park, maar de busverbindingen zijn prima. Vanuit Zagreb ben je er in ongeveer 2 tot 2,5 uur, vanuit Zadar in zo’n 2 uur en vanuit Split duurt het 4 tot 5 uur. Reken op 10 tot 20 euro per enkele reis, afhankelijk van de afstand en de maatschappij. De bussen stoppen bij zowel ingang 1 als ingang 2, dus geef bij het instappen door waar je eruit wilt.

Boek je ticket vooraf online, want in juli en augustus zitten de ochtendbussen vaak vol. Belangrijk om te weten: de bushaltes zijn niet meer dan een bordje langs de doorgaande weg, dus wees op tijd en houd er rekening mee dat bussen soms doorrijden als er niemand zichtbaar staat te wachten. Voor de terugreis geldt hetzelfde, plan die vooraf zodat je niet aan het eind van de dag langs de weg staat.

Vanuit Split naar Plitvice

Vanuit Split rijdt de bus in ongeveer vier uur naar het park, met een stop bij zowel ingang 1 als ingang 2. Voor de terugreis kun je kiezen tussen Split of Zagreb, dat laatste is nog een kleine twee uur rijden en handig als je daarna verder wilt richting Slovenië of Italië. Wil je liever zelf je tijden bepalen? Huur dan in Split een auto voor een dag of twee, dan kun je vlak bij het park overnachten en de volgende ochtend als eerste naar binnen.

→ Lees ook: De ultieme reisroute door Kroatië voor twee weken
→ Ook tof: ga met de camper naar Kroatië

mooiste plekken europa plitvice

Tickets en entreeprijzen Plitvice Meren

Het is slim om je tickets voor de Plitvice Meren vooraf te bestellen. Het park werkt met een beperkt aantal bezoekers per tijdslot en je kiest tijdens het boeken meteen via welke ingang je naar binnen gaat. Vooral in juli en augustus kunnen populaire tijdsloten snel vol raken. De entreeprijs hangt af van het seizoen.

  • Laagseizoen In 2026 betalen volwassenen €10 in januari, februari, maart, november en december.
  • Tussenseizoen In april, mei en oktober kost een ticket €23,50.
  • Hoogseizoen van juni tot en met september betaal je €40. In het zomerseizoen zijn er ook voordeligere tickets voor bezoekers die later op de dag naar binnen gaan. Controleer voor vertrek altijd de actuele prijzen en voorwaarden.

Wil je liever dat vervoer en begeleiding geregeld zijn? Via GetYourGuide vind je dagtoursDeze link opent in een nieuw tabblad vanuit onder andere Zagreb, Split en Zadar. Let bij het boeken goed op of de entreeprijs al bij de tour is inbegrepen of dat je deze ter plaatse nog apart betaalt.

→ Handig: Bekijk tickets en tours naar de Plitvice Meren via GetYourGuideDeze link opent in een nieuw tabblad

Parkeren bij de Plitvice Meren

Bij beide ingangen is een grote parkeerplaats en je betaalt die apart van je entreeticket. Reken op ongeveer 1,50 euro per uur in het hoogseizoen en iets minder daarbuiten, met een dagtarief van rond de 10 euro. Je betaalt bij het uitrijden, dus bewaar je kaartje. De parkeerplaats bij ingang 1 is het grootst, maar zit op zomerse dagen tegen elven al vol. Ben je later? Dan word je doorverwezen naar de overloopplaats verderop langs de weg en loop je alsnog een stuk. Wie in een hotel of appartement vlak bij het park slaapt, kan de auto vaak beter laten staan en lopen.

Wat neem je mee?

Bij de Plitvice Meren kan je zelf bepalen hoeveel je loopt. Aangezien de wandelroutes tussen de 1.5 uur en de 6 uur duren is een comfortabele outfit wel aan te raden. Goede schoenen zijn een must. In welk seizoen je ook gaat, je gaat sowieso veel lopen. De vlonders liggen vrij ver uit elkaar waardoor het stromende water vaak door het palet heen stroomt, zorg dus ook voor waterdichte schoenen. Mocht het net zoals bij ons de hele dag regenen, zal je ook veel lopen door de modder. Een regenjas is dan ook geen overbodige luxe. De tweede dag hadden wij gelukkig volop zonneschijn. Een joggingbroek, t-shirtje en zonnebril and you are ready to go! Vergeet je camera niet mee te nemen, de sensationele omgeving wil jij natuurlijk vastleggen voor de meest spectaculaire foto’s!

Neem zelf ook wat te eten en te drinken mee. Er zijn een aantal restaurantjes te vinden maar hoe fijn is het als jij zelf kan bepalen hoe laat jij je water of proteïnen aanvult. Hier en daar kom je wel picknicktafels tegen. Bij de eettentjes kan je trouwens naar de toilet en op het terras is het toegestaan om te roken. Verder is het af te raden om een kinderwagen mee te nemen, de paden zijn niet overal vlak en als het heeft geregend zijn ze dus modderig. Honden mogen wel mee, mits aan de riem.

Ingang 1 of 2: welke kies je?

Bij het boeken van je ticket kies je meteen je ingang, en die keuze bepaalt je hele dag. Het korte antwoord: ingang 1 ligt bij de benedenmeren en de grote waterval Veliki Slap, ingang 2 bij de bovenmeren. Beide ingangen geven toegang tot het hele park, je begint alleen aan een andere kant.

  • Kom je met de auto: kies ingang 1. De parkeerplaats is groter en je hebt vanaf het eerste uitkijkpunt meteen het uitzicht dat iedereen van Plitvice kent.
  • Kom je met de bus: ingang 2 ligt het dichtst bij de bushalte vanaf Zagreb, Zadar en Split, dus dan scheelt dat een stuk lopen.
  • Heb je een halve dag: ingang 1 met route A of B. Je ziet de watervallen en de benedenmeren en bent in twee tot vier uur klaar.
  • Heb je een hele dag: ingang 2 met route H of C vanaf ingang 1. Je doet dan het boven- en benedendeel inclusief de boot over het Kozjak-meer.
  • Wil je de drukte voor zijn: ingang 1, en dan meteen bij opening. De meeste groepen en dagtours starten bij ingang 2, waardoor het daar in de ochtend voller is.

Wij begonnen zelf bij ingang 1 en dat zouden we zo weer doen. Je loopt dan van het drukste punt naar het rustigste in plaats van andersom.

Wandelroutes door de Plitvice Meren

Bij beide ingangen wordt alle informatie van het park aangegeven. Hier zijn plattegronden en personeel die je persoonlijk advies kunnen geven over de route die het beste bij jouw dagplanning past. De routes door de Plitvice Meren kan je in zijn geheel lopen, maar je kan er ook voor kiezen om delen met een treintje te doen of een boottochtje te pakken. Er is voor ieder wat wils, wij kozen zelf op dag 1 voor route E en op dag 2 voor route F.

Verschillende wandelroutes

Ingang 1 is het startpunt voor routes A, B, C en K

  • Route A – (2-3 uur) het lage deel van het park
  • Route B – (3-4 uur) het lage deel van het park plus boottocht
  • Route C – (4-6 uur) hoge en lage deel, plus boottocht en treinrit
  • Route K – (6-8 uur) wandelen door het hele park zonder boottocht of treintje

Ingang 2 is het startpunt voor routes E, F, H en K

  • Route E – (2-3 uur) hoge deel van het park plus boottocht en treinrit
  • Route F – (3-4 uur) lage deel van het park plus boottocht en treinrit
  • Route H – (4-6 uur) hoge en lage deel plus boottocht en treinrit
  • Route K – (6-8 uur) wandelen door het hele park zonder boottocht of treintje

Goed om te weten: mocht je willen hiken of toch verdwalen, houd dan rekening met de wilde dieren. Denk hierbij aan herten, wolven, beren én schattige musjes. Je bent in een natuurgebied en je kan deze dieren plots tegenkomen.

Plitvice meren in Kroatie bezoeken

De watervallen van Plitvice

Het park telt ongeveer negentig watervallen, van kleine stroompjes die over de mosrand kabbelen tot de kolos van 78 meter aan het eind van het benedendeel. Het bijzondere is dat ze nog steeds groeien: het kalkrijke water zet zich af op mos en takken, waardoor er laagje voor laagje nieuwe travertijnbarrières ontstaan. Het landschap dat je ziet is dus letterlijk nog in aanbouw.

Veliki Slap

De hoogste waterval van Kroatië en het icoon van het park. Het water stort 78 meter naar beneden en de nevel die opstijgt hangt tot ver over de vlonders. Vanaf het uitkijkpunt bij ingang 1 heb je het klassieke uitzicht met de waterval en de benedenmeren op de achtergrond. Ga vroeg, want tussen elf en drie staat het hier vol.

Sastavci

Vlak naast Veliki Slap, waar het water van de laatste meren over een brede rotswand in de Korana-rivier valt. Minder hoog maar breder, en je loopt er via de vlonders vlak langs. Voor veel bezoekers de mooiste plek van het benedendeel.

Galovacki Buk

De grootste waterval van het bovendeel, met een reeks trappen waar het water over meerdere niveaus naar beneden komt. Hier is het aanzienlijk rustiger dan bij Veliki Slap, omdat de meeste dagtours het bovendeel overslaan.

Wanneer de watervallen op hun mooist zijn? In april en mei, na de sneeuwsmelt, staat er het meeste water. In de zomer valt de stroom soms flink terug en in de winter bevriezen delen van de watervallen tot ijssculpturen. Elk seizoen levert een ander plaatje op.

wandeling pltivice meren kroatie

Meer bezienswaardigheden bij de Plitvice Meren

Bij een bezoek aan de Plitvice Meren zijn er enkele bezienswaardigheden die je zeker niet mag missen, we zetten ze nog even op een rijtje:

Kozjak Meer

Het grootste van de Plitvice Meren is een serene watermassa omringd door groen. Een boottocht over dit meer is ideaal om de omgeving te bewonderen en je benen even te rusten.

Plitvica rivierkloof

Deze kloof is een spectaculair natuurlijk fenomeen gevormd door de Plitvica rivier die door de kalkstenen rotsen snijdt. Langs de kloof zijn houten loopbruggen aangelegd, waardoor je dicht bij de stromende rivier en de indrukwekkende rotsformaties kunt komen.

Bovenste Meren (Gornja Jezera)

De Bovenste Meren vormen een reeks van heldere, turquoise gekleurde meren die trapsgewijs op verschillende hoogteniveaus liggen. Het contrast tussen het glinsterende water en de omringende groene bossen is prachtig.

Beneden Meren (Donje Jezera)

De benedenmeren zijn vier meren die met elkaar verbonden zijn door een reeks van watervallen. Ze zijn een stuk kleiner dan de bovenmeren. Langs de paden rond de benedenmeren kan je genieten van de uitzichten op de watervallen en het kristalheldere water, terwijl je luistert naar het rustgevende geluid van kabbelende beekjes.

Te doen net buiten het park

Buiten de Plitvice Meren zijn ook nog wat toffe highlights te vinden:

Grot van de Beer (Medvjedina Pećina)

Deze grot, gelegen in de buurt van de Plitvice Meren, herbergt archeologische vondsten uit de prehistorie. Het is vernoemd naar de overblijfselen van beren die hier ooit hebben geleefd. Een bezoek aan deze grot biedt een fascinerende inkijk in de geschiedenis van de regio en de natuurlijke omgeving waarin deze dieren leefden.

Kajakken op de Mreznice rivier

De Mreznice rivier is een verborgen parel waar de natuur ongerept is en de drukte van toeristen ver weg lijkt. Deze rivier heeft dezelfde kleuren als de meren in het park, maar wordt helemaal niet druk bezocht. Alleen dat al maakt het de moeite waard om te bezoeken, maar een tochtje in een kajak maakt het af. Je kunt rustig de rivier afpeddelen met een ervaren gids, af en toe een stroomversnelling trotserend. Een stukje canyoning komt er ook bij kijken, je mag namelijk van sommige watervallen afspringen. Dat hoeft trouwens niet, er is altijd een makkelijkere route beschikbaar. Het vertrekpunt van de kajaktocht bevindt zich op slechts 40 minuten rijden van de ingang van Plitvice en is zowel per auto als per bus goed bereikbaar. Boek je kajaktocht op tijdDeze link opent in een nieuw tabblad en vergeet niet je zwemkleding en waterschoenen mee te nemen, want soms moet je over rotsen lopen.

→ Aanrader: Boek hier je kajak tour op de MrezniceDeze link opent in een nieuw tabblad

Overzicht over Plitvice

Overnachten in de buurt van de Plitvice Meren

Overnachten bij de Plitvice Meren is niet het goedkoopste. Het is natuurlijk een groot park midden in de natuur waar je geen hostel kan vinden. Wel zijn er buiten het park campings te vinden en in het park drie hotels, je moet daar alleen wat meer voor neerleggen.

Je kan boeken bij Hotel BellevueDeze link opent in een nieuw tabblad, Hotel JezeroDeze link opent in een nieuw tabblad en Hotel PlitviceDeze link opent in een nieuw tabblad. Met de auto zou je eventueel makkelijk wat verder uit de buurt kunnen blijven slapen. Voor interrailers adviseren wij om een hotel in het park te boeken.

Wij kozen ervoor om twee dagen door te brengen in het park en boekten daarom een nacht in het Plitvice Hotel. Deze hotels kun je beter niet een nacht van tevoren boeken aangezien ze 9 van de 10 keer volgeboekt zijn. Een uitje naar de Plitvice Meren kan je dus het beste een paar dagen van tevoren plannen.

→ Handig: Hier vind je een overzicht van B&B’s net buiten het parkDeze link opent in een nieuw tabblad

Veelgestelde vragen over de Plitvice Meren

Hier beantwoorden we de veelgestelde vragen die wij krijgen over de Plitvice Meren in Kroatië:

Hoeveel tijd heb je nodig voor de Plitvice Meren?

Trek minimaal vier tot zes uur uit als je zowel de boven- als benedenmeren wilt zien. Heb je weinig tijd, dan kun je in twee tot vier uur een kortere route lopen. Wij raden aan om minimaal een volledige dag vrij te houden, zodat je niet door het park hoeft te haasten.

Welke ingang van de Plitvice Meren is het beste?

Ingang 1 is de beste keuze als je direct de benedenmeren en de grote waterval Veliki Slap wilt zien. Ingang 2 ligt dichter bij de bovenmeren. Wil je het hele park bekijken, dan kun je bij beide ingangen beginnen.

Kun je de Plitvice Meren in één dag bezoeken?

Ja, één dag is voldoende om de belangrijkste delen van het park te bekijken. Kies bijvoorbeeld route C of H. Overnacht bij voorkeur vlak bij het park, zodat je vroeg kunt beginnen en de grootste drukte voor bent. Doe je liever rustig aan dan kies je voor twee dagen. Het is ook mogelijk om de Plitvice Meren met een dagtour te boeken vanuit Split, Zadar of Zagreb. Deze dagtours boek je het best via GetYourGuideDeze link opent in een nieuw tabblad.

Moet je tickets voor de Plitvice Meren vooraf boeken?

Ja, vooral in het hoogseizoen is vooraf reserveren verstandig. Het park werkt met tijdsloten en een maximaal aantal bezoekers per ingang. Via GetYourGuide Deze link opent in een nieuw tabbladkun je ook begeleide tours en dagtrips boeken, soms inclusief entree.

Mag je eten en drinken meenemen?

Ja, je mag zelf eten en drinken meenemen. Dat is handig omdat je tijdens de langere routes niet overal horeca tegenkomt. Neem voldoende water mee en ruim afval altijd zelf op.

Mag je een hond meenemen naar de Plitvice Meren?

Honden zijn toegestaan, maar moeten in het hele park aan de lijn blijven. Houd er rekening mee dat de vlonders op drukke momenten smal kunnen zijn en dat je onderweg veel andere bezoekers tegenkomt.

Mag je zwemmen in de Plitvice Meren?

Nee, zwemmen in de Plitvice Meren is niet toegestaan. Het gebied is beschermd en bezoekers moeten op de aangegeven wandelpaden en vlonders blijven. Wil je tijdens je reis wel zwemmen bij watervallen en rivieren? Combineer je bezoek dan met een kajaktocht op de Mrežnica-rivier.

Is het park geschikt voor kinderen?

De kortere routes zijn goed te doen met kinderen die zelfstandig kunnen wandelen. Een kinderwagen is minder handig, omdat je over smalle houten vlonders, trappen en onverharde paden loopt. Een draagzak is daarom vaak een betere keuze voor jonge kinderen.
Staan de Plitvice Meren al op jouw bucketlist?

Complete Kroatië travel guide

Geef een reactie

babs wearetravellers
Over de auteur

Babs Samson

Hi, ik ben Babs! Mijn passie voor reizen en de wereld ontdekken is vroeg begonnen. Ik vind het ontzettend leuk om nieuwe culturen, mensen en ook nieuwe keukens/eten te ontdekken. Ik houd van reizen waarin avonturen beleven en relaxen op prachtige stranden in balans is. Het is ook heel gaaf om mensen te inspireren de wereld te ontdekken, soms ook de minder bekende plekken. Graag vertel ik over al mijn reiservaringen, tips en tricks - veel leesplezier!

Lees meer over Babs Samson
Ontdek ook
Wist je dit over Kroatië?
we are travellers

Taal Kroatisch

we are travellers kaart

Hoofdstad Zagreb

we are travellers valuta

Valuta Euro

we are travellers vliegtuig

Vliegtijd 02:30