Roadtrip Florida: In 2 weken langs de bezienswaardigheden van de Sunshine State
We maakten een roadtrip (met een dikke Amerikaanse auto) van 2 weken door de zogenaamde Sunshine State aka Florida. Fun fact: Met gemiddeld meer dan 300 zonuren per jaar een terechte naam voor deze Amerikaanse staat. De roadtrip was in één woord Geweldig. En (om er toch nog wat woorden aan toe te voegen) verrassend veelzijdig. Natuurlijk zijn er in Florida hagelwitte stranden omringd door de oceaan te vinden, is er de bruisende metropool Miami en de over-de-top attractieparken zoals Disney & Orlando Studio’s. Maar heb je behoefte aan rust, ruimte, fantastische natuur en de real deal Florida? Dan moeten de Everglades op je bucketlist staan. Het uitgestrekte moerasgebied is een beleving op zich: Van het spotten van alligators tot aan vliegen over het water in een airboat. We nemen je graag mee naar het immense nationale park genaamd de Everglades, there we go.
→ Tip: Boek je overnachting bij Ivey House Everglades Adventures HotelDeze link opent in een nieuw tabblad
De Everglades zijn zeer uitgestrekt en dragen met trots de titel ‘grootste subtropische wildernis van Noord-Amerika’. Het is een gigantisch ecosysteem waar we alle ins & outs over hebben geleerd door onze bevlogen gids en het staat bekend als één van de meest bijzondere natuurgebieden ter wereld. Promopraatje geslaagd? Dan kan het plannen van je reis beginnen, zoals altijd met een aantal praktische punten:
Het Everglades National Park is enorm groot en heeft drie verschillende ingangen, elk met een eigen karakter en andere activiteiten. Het is slim om van tevoren te bedenken welke ingang bij jouw reis past en bij wat je wilt zien. Hieronder hebben we zo beknopt mogelijk opgeschreven wat de verschillen zijn:
→ Handig om te weten: Entree kost $35 per voertuig en je ticket is 7 dagen geldig, dus je kunt meerdere ingangen bezoeken met hetzelfde ticket.
Wil je voldoende tijd hebben om het immens grote nationale park te bezoeken? Trek hier dan minimaal twee dagen voor uit, tijdens je te plannen roadtrip door Florida. De accommodatie opties zijn reuze in het gebied. Bij deze twee goede hotel opties in Miami én eentje in Everglades zelf:
Wil je echt in Everglades National Park slapen? Dan is dit een top keuze:


Het plannen van een trip naar de Everglades vonden wij, eerlijk gezegd, nogal overweldigend: zie maar eens een keuze te maken uit al die honderden (no joke) touroperators, het uitgestrekte natuurgebied van 6.000 vierkante kilometer én de diverse soorten activiteiten (van hiken tot aan airboats). Je zult keuzes moeten maken en wij nemen je graag mee in de onze.
Dit is dé activiteit van de Everglades en wat ons betreft niet te missen. Scheurend over het water, aanschouw je het nationale park op z’n best. Wij deden de tour (na uitgebreide research) met Everglades Airboat Expedition, een eco-aanbieder. Van te voren boeken is niet nodig, je rijdt naar de juiste plek en voilà: je betaalt 60 dollar per persoon via je CC (of contant) en stapt in. Tijdens een vroege ochtendtour heb je de meeste kans om dieren te spotten. Je kunt je overweldigd voelen in het aanbod van airboat-aanbieders maar alsjeblieft: boek geen tour waar een wildlife-show bij zit, heel toeristisch én dieronvriendelijk namelijk. Deze tours zijn vaak goedkoper (rond de 30-40 dollar per persoon) maar je draagt bij aan het in stand houden van deze commerciële uitbuiting van het prachtige natuurgebied en eindigt op een boot met +/- 20 man. Op onze boot zaten, ter vergelijking, twee andere personen. In een uur tijd sjeesden we hard over de wateren van de Everglades en zagen we onder andere 5 alligators, talloze vogels en een slang. Hoewel het geluid oorverdovend is en de koptelefoons die je krijgt welkom zijn, is het ook een serene ervaring: Als enige in een uitgestrekt natuurgebied zijn, laat je nederig en klein voelen. Vergeet niet de gids, we zijn immers in fooi-land Amerika, achteraf een tip te geven.
Hoewel je organiseerde dagtours kunt doen vanuit Miami, eindig je vaak bij erg toeristische partijen en is het zelf rijden naar en door de Everglades tien keer leuker. Believe us. De Loop Road is een 24 mijl lange (gratis) weg en bestaat grotendeels uit gravel. Echt een safari-gevoel vonden we. Het leuke? Het is vrij onbekend waardoor we nauwelijks anderen tegen kwamen tijdens onze little roadtrip. Je spot hier met gemak alligators, vogels en schildpadden terwijl je het gevoel hebt dat je door een jungle rijdt. Trek ongeveer 90 minuten uit voor deze route, zet een goede Amerikaanse roadtrip-playlist op en geniet van de fantastische drive.

Als je maar één wandeling doet in de Everglades, zorg dan dat het de Anhinga Trail is. Het pad van nog geen anderhalve kilometer vertrekt vanaf het Royal Palm Visitor Center bij de Homestead-ingang en is aangelegd op houten vlonders recht boven het moeraswater. Op geen enkele andere plek in het park kom je zo dicht bij zoveel dieren tegelijk. Alligators liggen lui naast het pad, de Anhinga-vogel (ook wel slangenhalsvogel genoemd) droogt zijn vleugels op een tak pal naast je hoofd en reigers jagen in het ondiepe water onder je voeten.
→ Tip: Ga vroeg in de ochtend voor de meest rustige ervaring en de mooiste lichtval, of vlak voor zonsondergang als de kleuren van het moeras echt oplichten. De wandeling duurt zo’n 30 tot 45 minuten en kost niets extra bovenop je parkentree.
De meeste bezoekers keren na de Anhinga Trail al om, maar wie doorrijdt over de Main Park Road naar Flamingo in het uiterste zuiden van het park wordt beloond met iets unieks: dit is de enige plek ter wereld waar je zowel alligators als Amerikaanse krokodillen in het wild kunt spotten. De krokodil is zeldzamer en schuwer, maar bij het Flamingo Visitor Center aan Florida Bay is de kans groot dat je hem toch kunt zien. Daarnaast zwemmen hier regelmatig manatees vlak bij de oever dus met een beetje geluk zie je die ook.
→ Handig om te weten: De rit van de Homestead-ingang naar Flamingo duurt ongeveer een uur en de weg er naartoe is al een belevenis op zich: je rijdt door eindeloze grasmoerassen, langs hammocks (kleine eilandjes met tropische bomen) en komt onderweg tientallen vogels tegen. De zonsondergang vanuit Flamingo is trouwens ook onvergetelijk en wat ons betreft een goede reden om een nacht in de buurt te overnachten.
De Everglades heeft ons verbaasd qua natuurdiversiteit, waar de mangroves ook onderdeel van uitmaken. Niet voor niets worden de Everglades ook wel ‘River of Grass’ genoemd. Die mystieke mangroves moet je ontdekken dus! De route begint bij Nine Mile Pond Canoe en is ongeveer 5 mijl lang (rondje). De kans op het spotten van alligators is groot, maar het is sowieso fantastisch om in dit rustige water (waar de befaamde airboats niet mogen komen) te kajakken. Je betaalt voor dit deel van het park entreegeld en de dubbele kajak kostte ons bij 9 Mile Pond Canoe Trail 45 dollar. Het is slim om vooraf te boeken. De kajaktrip duurt ongeveer 4 uur. Wij vonden het prima te doen zonder gids. Let erop dat er geen toiletten zijn hier in de buurt, wel een paar verdwaalde picknicktafels bij de parkeerplaats.
Gevalletje ‘niet gedaan want te weinig tijd maar op de lijst voor de volgende keer’. Andere toeristen die we spraken waren erg enthousiast over deze nachtsafari, dus mocht je tijd hebben en er in het juiste seizoen zijn (december-maart): doen! Je gaat met een airboat in het donker op zoek naar de alligators en andere nachtdieren (mogelijk spot je wel de zeldzame panter). En dat moet magisch zijn. De tocht duurt één uur en kost 40 dollar per persoon.
Twijfelgevalletje dit. Ja, het fietsen is leuk en de kans op het spotten van alligators is groot maar tegelijkertijd is Shark Valley ook één van de bekendste delen van de Everglades. Gevolg? Het epicentrum van de toeristen met onder andere een Visitor Center, lange(re) wachtrijen en entreekosten. Je betaalt 35 dollar per auto om hier te komen en dit ticket is een week geldig. Vervolgens betaal je $9,- USA per fiets per uur (reken op ongeveer 2,5 uur voor het hele rondje). Het fietsen is zelf voor deze niet-fietser goed te doen. De weg is vlak, geasfalteerd en mocht het niet bloody hot zijn dan valt de inspanning reuze mee.


Twijfel je of je 1 of 2 dagen in de Everglades moet spenderen? Check even onderstaande planning, dit kan je doen:

Tot slot nog wat handige tips die fijn zijn om te weten als je naar de Everglades gaat tijdens je Florida reis:
De Everglades liggen in het zuiden van Florida, ongeveer 45 minuten rijden van Miami. Het nationale park beslaat meer dan 6.000 km² en strekt zich uit van de stad Homestead tot aan de Golf van Mexico.
De Everglades staan bekend om hun indrukwekkende wildlife. In dit uitgestrekte natuurgebied leven onder andere alligators en Amerikaanse krokodillen, maar ook manatees laten zich hier regelmatig zien. Daarnaast kun je er verschillende soorten schildpadden spotten en meer dan 300 vogelsoorten, van kleurrijke ibis tot statige reigers. Met een beetje geluk vang je zelfs een glimp op van de zeldzame Florida panter, al is die door zijn schuwe karakter maar zelden te zien.
Nee, zolang je de regels van het park volgt zijn de Everglades veilig om te bezoeken. Houd altijd afstand van alligators, blijf op de paden en ga niet zwemmen in water waar wilde dieren leven.
Een halve dag is genoeg voor een eerste indruk via Shark Valley of de Anhinga Trail. Eén volle dag geeft je ruimte voor twee of drie activiteiten. Twee dagen is ideaal als je écht in het park wilt afdalen, zowel het noorden als het zuiden wilt zien en rustig wilt kajakken zonder tijdsdruk.
Ja, je kunt de Everglades prima op eigen houtje bezoeken. Er zijn verschillende wandelroutes, fietspaden en autoroutes zoals Loop Road en Shark Valley waar je zelfstandig wildlife kunt spotten.
Ah de Everglades, niet te missen als je naar Florida gaat want dit unieke ecosysteem is nergens op aarde te vinden en is waanzinnig om te ontdekken. Voor op je reisbucketlist dit dus.
Mijn naam is Bo. In het dagelijks leven werkzaam als psycholoog en schrijver in mijn eigen bedrijf 'Geschreven door Bo'. Ik schrijf over alles wat te maken heeft met 'the good life'. Ik ben in mijn vrije tijd namelijk zoveel mogelijk aan het genieten. Van verre reizen tot aan trips met onze camper (die we ook verhuren!) of een dag weg: ik houd ervan en ben altijd in voor avontuur. Voor de beste, leukste reistips klop je bij mij aan!
Schrijft veel over:
Taiwan • Japan • Italië • Filipijnen • Verre reizen