Wat te doen in Bishkek, de hoofdstad van Kyrgyzstan (Kirgizië)
Een bijzondere zomer bracht ik door in Kirgizië, om het land te verkennen én om het als toeristische bestemming onder de aandacht te brengen bij andere reizigers. Nu een paar jaar later merk ik dat het land voor de meeste mensen nog steeds een groot mysterie is en wordt me vaak gevraagd over deze bestemming. Vandaar dat ik besloten heb om dit blog te schrijven waarin ik een paar belangrijke vragen over backpacken in Kirgizië beantwoord.
→ Plan zelf je reis: Vind vliegtickets naar KirgiziëDeze link opent in een nieuw tabblad
→ Aanrader: Ga via Kyrgyzstan NomadsDeze link opent in een nieuw tabblad met je eigen 4×4 op reis
→ Ga met een georganiseerde reis naar KyrgyzstanDeze link opent in een nieuw tabblad via: ShoestringDeze link opent in een nieuw tabblad of DjoserDeze link opent in een nieuw tabblad
Reizen in Kirgizië is over het algemeen veilig genoeg, maar er zijn een paar dingen waar je op moet letten die eigenlijk vooral te maken hebben met je gezonde verstand gebruiken. Het verkeer in Kirgizië is rustig en je kunt dus makkelijk ook zelf met een auto reizen daar. Wel wordt er sowieso aangeraden om na het donker niet meer te reizen, mede omdat wegen meestal niet verlicht zijn en de afgronden in de bergen behoorlijk steil.
Verder is Kirgizië een stuk armer dan Nederland dus ga bijvoorbeeld niet met dure sieraden rondlopen. Pinnen kan in de meeste grotere steden dus je hoeft ook niet met zakken vol contant geld rond te lopen. Heb je een camera bij je? Hier zijn de meeste bewoners vooral enorm in geïnteresseerd en het kan dan ook gebeuren dat je regelmatig gevraagd wordt om een foto te nemen.
→ Tip: Een reisadvies kan natuurlijk altijd veranderen dus kijk altijd even op de website van het Ministerie van Buitenlandse Zaken.Deze link opent in een nieuw tabblad


Om meteen maar even op bovenstaande punt verder te gaan, een vraag die ik vaak krijg is hoe het is om hier als vrouw (alleen) te reizen. Voor vrouwen uit Kirgizië is het heel ongebruikelijk om alleen te reizen. Eigenlijk kun je als Kirgizische vrouw alleen reizen wanneer je getrouwd bent en dat doe je dus samen met je partner. Reis je dus als vrouw alleen dan zullen mensen op z’n minst nieuwsgierig zijn.
Daarnaast is het zeer ongebruikelijk om na je 25ste nog niet getrouwd te zijn in dit land wat ook zeker de nodige aandacht vraagt, zeker als je alleen reist. Een ‘trouwring’ omdoen voor het geval dat kan dus zeker geen kwaad en is fijn als je even geen zin hebt in alle aandacht. Ondanks dat ik niet alleen reisde en daardoor vaak in gezelschap was, heb ik me ook op de momenten dat ik bijvoorbeeld alleen in de hoofdstad Bishkek op stap was me nooit onveilig gevoeld.


Overnachten in Kirgizië buiten de steden gebeurt vaak op basis van de principes van community based tourism. Dit houdt in dat je bij mensen thuis slaapt (homestay) of in lokale guesthouses. Ben je midden in een berggebied? Dan slaap je vaak in een yurt, een traditionele tent die wordt gebruikt in het nomadenleven. Meer informatie hierover kun je vinden op de website van CBT KyrgyzstanDeze link opent in een nieuw tabblad.
Bereid je er hierbij op voor dat je niet zult kunnen genieten van de luxe die wij in Nederland kennen. Een douche heb ik denk maar één keer tijdens mijn zes weken in Kirgizië gezien en ook een westers toilet is zeer uitzonderlijk, zeker buiten de steden. Voor de wc maak je meestal gebruik van een gat in de grond met daarom heen een hekje, golfplaat of gordijntje (buiten) en met een beetje geluk is er een ‘banja’ op je slaapplek. Dit varieert van een hout gestookte sauna waarin je je kunt wassen tot gewoon een kleine ruimte met een emmer warm water.
→ Aanrader: Via Kyrgyzstan NomadsDeze link opent in een nieuw tabblad boek je een rondreis door Kirgizië met je eigen 4×4 met daktent

Omdat ik hier met een projectgroep was, was voor ons alles redelijk georganiseerd. Tijdens mijn verblijf heb ik wel flink wat mensen ontmoet die wel zelf hun reis geregeld hebben en mij vertelden dat het goed te doen is om in Kirgizië te backpacken, mits je open staat voor wat avontuur. Sommigen van hen hadden een eigen auto gehuurd en anderen reisden zelfs met openbaar vervoer.
Er zijn veel kleine busjes (marshrutka) die je in principe bijna overal in het land kunnen brengen. Hier komt soms wel wat uitzoekwerk en geduld bij kijken omdat er niet altijd van vaste bushaltes gebruik gemaakt wordt en je soms moet wachten tot het busje gevuld is met voldoende passagiers.
De lokale bevolking is over het algemeen erg behulpzaam en helpen je graag op weg. Als je een aantal woorden Russisch spreekt dan helpt dat enorm! Een ander alternatief is het gebruiken (en delen) van taxi’s wat relatief goedkoop is of liften (waarbij het héél gebruikelijk is dat je de bestuurder iets betaald). Met een combinatie van deze opties hebben wij zelf bijvoorbeeld een keer een dag een uitstap geregeld vanuit Bishkek naar natuurgebied Ala Archa.
→ Lees ook: Zo plan je je eigen Kirgizië rondreis


En dan natuurlijk, last but not least, welke plekken moet je echt gezien hebben als je in Kirgizië gaat backpacken? Wat mij betreft sowieso Issyk-Kul, Son-Kul en Osh. Eigenlijk is het hele land gewoon zo super mooi dat het moeilijk is om dé plekken op te noemen die je gezien moet hebben. Maar om je toch nog een beetje op weg te helpen zijn dit nog een paar andere plekken die echt heel indrukwekkend vond: Grigorievka, Jeti Oghuz, Tash Rabat, Sary Chelek, Sary Mogol, Ala Archa.
Mijn absolute favoriet is het meer Soň-Köl, gelegen in het midden van het land op ongeveer vijf uur van hoofdstad Bishkek. Deze plek is perfect voor digital detoxing want Wi-Fi is hier ondenkbaar (dit is overigens in heel Kirgizië redelijk zeldzaam) en zelfs een mobiel signaal is niet te ontvangen hier. Wat je hier voor terug krijgt zijn eindeloze vlaktes en bergen waarop schapen, geiten, paarden, koeien en jakken staan te grazen rondom een helderblauw meer. Hotels zijn hier ook niet te vinden dus slapen doe je door je eigen tentje mee te nemen of door te slapen in een yurt-guesthouse, een traditionele Kirgizische tent open gesteld voor toeristen. Elektriciteit is schaars dus na 23.00 gaan alle lichten uit wat er voor zorgt dat je de prachtige sterrenhemel beter kunt zien dan ooit.
Een tweede meer is Issyk-Kul in het noorden van het land. Dit is de grootste toeristische trekpleister voor de lokale bevolking en Russen waardoor ook de voorzieningen iets beter ontwikkeld zijn. Het weer is hier over het algemeen warm dus dit meer vormt een goede badplaats. Rondom dit meer vind je allerlei verschillende landschappen waaronder de Skazka Canyon, ook wel de Fairytale Canyon genoemd vanwege de sprookjesachtige kleuren en figuren die in de rotsformaties te zien zijn.
Ook een bezoekje aan het zuiden van het land, waarbij je Osh, de tweede grootste stad van het land, als uitvalsbasis kunt gebruiken, is zeker de moeite waard. Osh is gelegen in de Fergana Vallei en wordt ook wel de hoofdstad van het zuiden genoemd. In dit deel van het land kun je merken dat de bewoners cultureel meer georiënteerd zijn op zuidwestelijk gelegen landen als Afghanistan en Iran en is dan ook een stuk conservatiever dan het noordelijke deel. In het midden van de stad vindt je de heilige berg Suleiman-Too vanwaar je een fantastisch uitzicht hebt op de stad en de omgeving. Rondom Osh zijn ook weer prachtige landschappen om te verkennen.
→ Aanrader: Bezoek ook het Ala Archa Nationaal Reservaat vanuit BishkekDeze link opent in een nieuw tabblad


Visum: als Nederlander of Belg heb je geen visum nodig voor een verblijf van maximaal 30 dagen binnen een periode van 60 dagen. Blijf je langer, dan moet je vooraf een visum regelen. Check voor vertrek altijd de actuele regels bij NederlandWereldwijdDeze link opent in een nieuw tabblad.
Weer: neem kleding mee voor alle weersomstandigheden. In de bergen kan het ‘s nachts afkoelen tot rond het vriespunt, terwijl het in de steden overdag soms wel 40 graden wordt. Een flinke regenbui is ook geen uitzondering, dus regenkleding hoort in je backpack.
Beste reistijd: reis in de zomer. In de lange winter zijn veel berggebieden onbereikbaar en zijn de meeste guesthouses en yurtkampen gesloten. Lees meer over de beste reistijd voor Kirgizië.
→ Handig: Sluit hier je reisverzekering af bij UnivéDeze link opent in een nieuw tabblad
→ Reisgids: Handige reisgids over Kirgizië: Reisgids KyrgyzstanDeze link opent in een nieuw tabblad
Handige links:
Hoi, ik ben Shirley, een nieuwsgierige en reislustige dagdromer. Blij word ik van levendige steden maar ook van de stilte en rust van de natuur. Op reis combineer ik dan ook graag cultuur met outdoor activiteiten en vooral hiken is een favoriete activiteit van mij. Ik ga graag op zoek naar onontdekte plekjes en probeer zoveel mogelijk bewust te zijn van de impact die we als toeristen hebben op bestemmingen. Hier ben ik ook veel mee bezig voor mijn werk als onderzoeker naar duurzaam toerisme (zowel sociaal-cultureel, economisch en ecologisch) aan de Erasmus Universiteit Rotterdam. Hierover kun je meer lezen op mijn eigen website Paradisefound.nl.
Taal Kirgizisch & Russisch
Hoofdstad Bishkek
Valuta Kirgizische som
Vliegtijd 7 a 8 uur
Leuk dat je kirgyzstan promoot
Zelf heb ik er een tijdje gewoont
En al diverse keren terug geweest
En kan dan ook alleen maar beamen dat het prachtig is met een beetje avontuur prima door te reizen
Ik zou zeggen allemaal gewoon doen
Een beetje russisch is wel handig ja
Dat heeft me al meerdere keren gered.
Al spreekt de jongelui we aardig engels
Hoi,
Wij zitten er aan te denken om dit jaar naar Kyrgyzstan (en misschien in combinatie met Oezbekistan) te doen. Hoe lang adviseer jij qua tijd uit te trekken? Ik hoor het graag :-)
Hai,
Vraagje: ik vertrek morgen naar Kirgizië en vroeg me af of ik een slaapzak moet meenemen voor als je in yurts van CBT slaapt?
Groetjes Karin
Hoi Karin,
Ik lees je bericht nu pas, dat hoeft over het algemeen niet dacht, maar daar ben je vast zelf al achter gekomen. Hoop dat je een leuke tijd hebt (gehad) in Kirgizië!
Groetjes,
Shirley